Po veľmi tesnom a napínavom diváckom hlasovaní zvíťazilo v súťaži Eurovision Song Contest 2021 Taliansko.

„Chceme len povedať, celej Európe, celému svetu, že rock ‚n‘ roll nikdy nezomrie,“ uviedol po víťazstve skupiny Maneskin ich frontman Damiano David.

Veľa flitrov a pyrotechniky! Niektoré aspekty súťaže Eurovision Song Contest sú každý rok spoľahlivo predvídateľné. Koniec koncov, táto udalosť je najväčšou nešportovou televíznou udalosťou na svete. Každoročne pritiahne k obrazovkám milióny televíznych divákov a preto si vyžaduje určitú pompéznosť. 

Situácia okolo tohto ročníka bola do poslednej chvíle veľmi napätá, pretože ľudia v Holandskom Rotterdame sa po prvýkrát odvážili zorganizovať živé podujatie, zatiaľ čo pandémia COVID-19 stále zúri po celom svete.

V aréne Ahoy sa tak stretlo 3 500 divákov, ktorým sa podarilo vytvoriť úžasnú atmosféru. Úprimná radosť z hudby zaplnila nie len arénu ale preniesla jej zjednocujúcu silu aj za hranice Holandska, ktoré bolo hostiteľom podujatia.

V roku 2020, keď vrcholila pandémia, boli organizátori v Rotterdame nútení prvýkrát v 65-ročnej histórii podujatie zrušiť. Teraz robili všetko preto, aby tento ročník vynahradil stratený čas od poslednej Eurovízie, ktorá sa konala v Tel Avive ešte v roku 2019.

A víťazom je …

Bolo to trochu prekvapenie, keď sa Taliansko po dlhej hudobnej noci a ešte dlhších kolách komplikovaného hlasovania dostalo na vrchol rebríčka Eurovision 2021. Taliansko, zastúpené kapelou Maneskinom a jej glamrockovou skladbou „Zitti e Buoni“, si získalo v posledných minútach priazeň verejnosti. 

Výhra kapely Maneskin bola tretím víťazstvom Talianska v mimoriadne populárnej súťaži a prvým od roku 1990, keď sa súťaž konala v bývalej Juhoslávii.

Medzi favoritov národnej poroty patrilo Švajčiarsko, Francúzsko a Malta. Zdalo sa teda, že večer vyhrajú frankofónne mocenské balady, v ktorých budú súťažiť Francúzsko a Švajčiarsko so svojimi dulcetnejšími tónmi.

Nakoniec je to vždy verejné hlasovanie, ktoré prinesie prekvapivý  výsledok, ako aj sklamanie.

Zatiaľ čo balady ako tie, ktoré tento rok naspievala Francúzka Barbara Pravi, v minulosti v súťaži skutočne bodovali, tento druh hudby je skôr výnimka a nie norma na najvyšších pozíciách súťaže populárnej hudby.

Spojené kráľovstvo, Nemecko, Španielsko a Holandsko dostali tento rok z verejného hlasovania nulové body – na veľké počudovanie publika v aréne Ahoy Arena, ktoré potleskom a povzbudením vyjadrilo podporu aj kandidátom s nízkym počtom bodov.

Motto „Open Up“

Začlenenie bolo veľkou témou tohtoročnej piesňovej súťaže Eurovízia. Mottom tohto ročníka bol predovšetkým odkaz na to, že sa svet začína vracať k normálu postupným opätovným otváraním verejných podujatí a podnikov. Vo všeobecnosti sa ale počas tohto obdobia zrodilo mnoho nových myšlienok – nielen v hudbe.

V duchu tochto motta sa niesla aj móda tohto ročníka. Odrážala nádej a otvorenie sa budúcnosti. Vyznačovala sa odvážnymi prvkami, ktoré nie sú v súlade s pohlavím, a ktoré vyslali svetu správu o začlenení a rozmanitosti, za ktorou Eurovízia vždy stála. Mnoho kostýmov skrývalo dúhové odkazy a zobrazovalo rodovú rovnosť, ktorá sa spájala s burleskou a kabaretom. Outfity predstavili novú éru emancipácie a rodovej identity.

Nádej do budúcnosti

Veľká časť hudby, inscenácií a vystúpení odrážala aspekty rytmov a štýlov minulých dní, pričom retro pocit z 90. rokov podčiarkol okamih nádeje, ktorý súťaž Eurovision Cong Contest predstavovala uprostred pandémie.

Možno je táto udalosť skutočne viac než len nádejným momentom úľavy pre všetkých a predzvesťou šťastnejších časov, ktoré nastanú. Podobne ako v 90. rokoch, keď sa svet odklonil od strašných dní studenej vojny.

 Alebo je to možno iba jedna noc úniku cez hudbu, hlasné oblečenie a ešte hlasnejšie hlasy. Iba čas ukáže dôležitosť a úlohu tohto konkrétneho ročníka súťaže Eurovision Song Contest. 

You may also like

More in:Koncerty