Ostatné

Ako si správne vybrať slúchadlá?

Slúchadlá sú skvelými pomocníkmi, ktorí nám umožňujú počúvať našu obľúbenú hudbu kdekoľvek sme. Dnes však na trhu nájdete tisícky rôznych modelov. Niektoré sú drahšie, iné zas lacnejšie. Ktoré z nich sú však skutočne kvalitné, a do ktorých sa oplatí investovať? Máme pre vás tipy, ako si vybrať ten najlepší kúsok.

Typ slúchadiel

Slúchadlá sa delia na viacero typov. Tým prvým je delenie podľa ich konštrukcie:

  • do uší
  • na uši
  • cez hlavu

Slúchadlá do uší sú dnes snáď najrozšírenejšie. Majú malé a kompaktné rozmery, všade sa zmestia, nikde nezavadzajú a väčšina poskytuje skvelý zvuk. Dajú sa deliť ešte na drôtové a bezdrôtové. Tie s funkciou bluetooth sú praktickejšie, pretože vás nijaký spôsobom neobmedzujú.

Modely na uši sú vhodné hlavne vtedy, keď cvičíte, plávate alebo sa potápate. Majú špeciálne háčiky, ktorými si ich zaháknete o ucho. Sú väčšie, vidno ich aj z diaľky a občas môžu zavadzať (napríklad pri spaní). Keďže sú určené skôr na pohyb a cvičenie, sú veľmi odolné. Nevadí im voda ani pot.

Tretím variantom sú slúchadlá cez hlavu charakteristické masívnym dizajnom. Ich veľkosť je však výhodou, pretože skvelo blokujú okolitý ruch a poskytujú najkvalitnejší zvuk zo všetkých troch spomínaných typov.

Okrem tohto delenia sa dajú slúchadlá deliť ešte na drôtové a bezdrôtové. Ako sme už spomínali, bezdrôtové slúchadlá sú lepšie, dobre držia a niektoré sú odeté v minimalistickom a štýlovom prevedení. A síce sú drahšie, pri nakupovaní na e-shopoch môžete ušetriť desiatky eur vďaka zľavovým kupónom z Kuponovnik.sk.

zdroj: Unsplash.com

Kvalita audia

Pri kúpe slúchadiel sa netreba pozerať len na ich dizajn a prevedenie, ale aj na to, akú kvalitu zvuku poskytujú. Tá je kľúčová, pretože ovplyvňuje, či si pesničku užijete alebo budete počúvať plechové a nepríjemné tóny.

Väčšina značiek uvádza informácie o svojich slúchadlách v popise na e-shopoch alebo v kamenných predajniach. Nájdete ich tiež na krabici alebo v priloženom manuáli. Špecifikácie sa ale môžu zdať príliš komplikované, pretože obsahujú veľa informácií. Pre vás je dôležitá hlavne veľkosť reproduktorov (najlepšie v hodnote 6 – 8 mm) a frekvenčný rozsah (najlepší v hodnote 20 – 20 000 Hz).

Komfort pri nosení

Nezabúdajte ani na komfort pri nosení. Ak by slúchadlá príliš tlačili alebo z uší vypadávali, predstavovali by problém. Dobrou správou je, že pri slúchadlách do uší nájdete v balení niekoľko násadiek. Tie si môžete meniť v závislosti od veľkosti vašich uší. Masívne modely okolo hlavy sa dajú tiež prispôsobiť. Obruč má niekoľko veľkostí, aby sadla dieťaťu s menším obvodom hlavy, aj dospelému s väčším obvodom.

Odolnosť voči potu a vode

Chcete so slúchadlami plávať alebo cvičiť? Sledujte odolnosť voči vode aj potu. Ako sme spomínali, slúchadlá na uši sú zvyčajne športového charakteru, a preto im nevadí ani potápanie. V takýchto prípadoch je dôležitá ochrana aspoň IPX4, prípadne vyššia.

Bežné slúchadlá, napríklad Apple Airpod Pro, sú spravidla odolné len voči miernej vlhkosti. Problém by im nemal robiť pot pri cvičení vo fitness centre, behu alebo bicyklovaní. Určite sa vyhnite ponoreniu do vody.

zdroj: Unsplash.com

Dizajn

A v neposlednom rade je dôležitý aj dizajn. Minimalistické prevedenie slúchadiel značky Apple alebo Samsung je stávkou na istotu. Hodí sa mužom i ženám. Keď chcete vyčnievať z davu, siahnite po modeloch od výrobcov ako Urbanista, Beats, Jabra a JBL.

Vyberte si tie najlepšie slúchadlá

Výber kvalitných slúchadiel nemusí byť náročný. Stačí, keď viete, na aké parametre je potrebné orientovať sa. Pred kúpou zvážte typ, kvalitu audia aj celkové prevedenie. Ak  môžete, kúsok si vyskúšajte, aby ste zistili, či vám sedí.

You may also like