Ostatné

Ako vybrať soundbar

Domáce kino by chcel snáď každý. Je to termín, ktorý už pozná snáď každý a spojí si ho hneď s priestorovým zvukom. Moderné televízie ponúkajú špičkový obraz a ponúkajú mnoho zaujímavých funkcií. To, čo už ide jedine vylepšiť, je práve zvuk. Mnoho z nás si potrpí na dokonalosti. Samotný zvuk z televízie nie je úplne zlý, ale vždy sa dá povýšiť do iných sfér. Každé zvukové zariadenie v miestnosti navyše mnohonásobne umocní vytúženie pôžitok zo sledovania filmu alebo počúvania filmov a hudby.

Čo je to Soundbar

Prináša dokonalý a dobre prekreslený zvuk z jediného zariadenia. Ide o reproduktor zostavený v elegantnom dizajne, ktorý svojim tvarom krásne doplní váš televízor a spolu s tým aj mnohonásobne vylepší zvuk. Prirodzene splynie s prostredím a nemusíte sa báť ani káblov navyše, ktorými prepojíte zariadenie s televízorom. Pokiaľ sa navyše zaobstaráte soundbar aj so subwooferom, potom ich komunikácia funguje bezdrôtovo. Získate špičkový zvuk s dokonalosťou basov, ktorým podčiarknete zážitok zo sledovania. Niektoré typy soundbarov je možné rozmiestňovať po miestnosti.

Na trhu sú tieto typy

Soundbar 2.0

> Majú dva predné kanály a neobsahujú subwoofer. Je základným a najlacnejším typom. Technicky za to nie je možné takto vytvoriť príliš kvalitný zvuk.

Soundbar 2.1

> Majú dva predné kanály a obsahuje subwoofer. Sú na tom oveľa lepšie ako predošlý model a svojimi výkonmi väčšinou neohromia, ale cenovo aj rozmerovo bývajú priaznivé, ale väčšine užívateľov stačí.

Soundbar 3.0

> Sú pri nich dva predné kanály, obsahujú subwoofer a stredový kanál pre hovorené slovo. Majú tretí reproduktor určený špeciálne na reprodukciu hovoreného slova. Túto funkciu ocení mnoho užívateľov. Potom tu máme Soundbar 3.1, ktorý dobre zvláda ako hovorené slovo, tak aj hutnejší zvuk, ktorému vďačí subwoofera.

Soundbary 4.1 a 5.1

> Obsahujú tri predné kanály rozšírené o dva zadné kanály a subwoofer.

Soundbar 7.1

> Je tu sedem kanálov, z ktorých 4 sú špeciálne surround kanály. Dva z nich sú kanály umiestnené vpredu a dva vzadu. Zvyšné tri kanály sú štandardné a jeden z nich je vpredu a zvyšok vzadu. Soundbary 4.1, 5.1 a 7.1 využívajú viac reproduktorov rozmiestnených po priestore, čo u filmov tvorí viac uveriteľných a vierohodnejších zvukov porovnateľných s domácim kinom. Viac reproduktorov je známkou zložitejšieho zapojenia, väčšiu priestorovú náročnosť a hlučnosť.

Na čo sa zamerať

Zo všetkého najskôr si ujasnite, prečo vlastne chcete soundbar a čo od neho čakáte. Chcete iba vylepšiť zvuk televízie, potrpíte si na zvuk ako z domáceho kina, alebo sa tešíte na vysoko kvalitné počúvanie hudby v bezdrôtových formátoch? To je len na vás, takže to poriadne premyslite. Od všetkých týchto aspektov sa primárne odvíjajú parametre aj ceny zariadení.

Rozmery a hmotnosť

> Podľa závislosti na plánovanom umiestnení subwoofera si preverte rozmery. Berte do úvahy šírku a hlavne hĺbku s výškou. Hmotnosť je dôležitá pri umiestňovaní na police alebo do držiakov (Zdroj: Test a recenzie soundbarov).

Počet kanálov

> Vo všetkých obchodoch musí uvádzať číselné označenia, tak ako ich vieša (4.1, 5.1, atď.). Prvé číslo je označením pre množstvo reproduktorov a druhé potom subwooferov, ktoré sa starajú výlučne o basy.

Výkon RMS

> Udáva maximálny výkon vo wattoch. Reproduktory sú schopné dlhodobo hrať bez poškodenia. Tento parameter je dôležitý pre hlasitosť aj kvalitu zvuku. Pokiaľ je pri tom aj subwoofer, výkon sa delí medzi ne a reproduktory. Pre normálnu domácnosť je optimálna zhruba 200 – 300 W, ale pre ozvučenie väčších priestorov sa to pohybuje pri 400 a viac W.

Výkon subwoofera

> Aj tu sa výkon udáva vo wattoch, a čím je vyššia, tým hlasnejšia bude reprodukcia basov. Obvykle sa s narastajúcim výkonom dvíha aj kvalita, ale to nie je pravidlo. Najmä vtedy, ak je predimenzovaný subwoofer prekrytý nekvalitnou konštrukciou, potom dochádza k chveniu zariadenia pri vyššej hlasitosti.

Kvalita zvuku

> Tu poslúži váš sluch. Prípadne napovedia užívateľské recenzie. Dbajte na to, či je zvuk orientovaný na basy alebo, či naopak je nastavený na vyváženosť. Prvá možnosť bude fungovať pri väčšine filmov a elektronickej hudby. No a druhá je zase výhodnejšia pre hovorené slovo a pokojnejšiu muziku.

You may also like