Ako by vyzerali Vaši obľúbení interpreti a aké by vydali piesne? Dozviete sa to keď párkrát kliknete na internete.

Lost Tapes of the 27 Club a jeho CIEĽ

Napriek tomu , že už nie sú živí vieme ako by zneli ich piesne. Lost Tapes of the 27 Club je iniciatíva organizácie Over The Bridge. Organizácia sa zaoberá hlavne duševným zdravím v hudobnom priemysle. 

Iniciatíva zostavila nové skladby od členov neslávne známeho „klubu 27“ a na ich tvorbu využila umelú inteligenciu. 

Cieľom projektu je ukázať svetu o čo sme prišli – o akých skvelých umelcov a to hlavne v dôsledku duševného zdravia. Ďalej chcú poukázať na zvrátenosť hudobného priemyslu a podporiť súčasných umelcov aby získali podporu duševného zdravia a ďalej pokračovali v tvorbe hudby, ktorú všetci milujeme a potrebujeme.

 Nejeden umelec podlieha závislostiam a prichádza o život veľmi mladý. Pohybovať sa v hudobnom priemysle a byť populárny si tak vyžiada krutú daň a tomu treba zabrániť.

ČO JE KLUB 27

Tí čo tento pojem nepoznáte a neviete o ňom –  “klub 27” je kultúrnym fenoménom , ktorý zoskupuje všetkých slávnych interpretov, ktorí zomreli vo veku 27. Je to taký magický vek a nikto si nevie vysvetliť prečo zrovna v tomto veku. Títo interpreti zomreli väčšinou v dôsledku  drogových, alkoholových alebo násilných udalostí.

Medzi najznámejšie mená patria Kurt Cobain, Amy WInehouse, Jimmy Hendrix, Jim Morrison, Janis Joplin a mnoho ďalších.

AKO PIESNE VZNIKLI

Veľa fanúšikov zosnulých umelcov, zisťuje, či v nahrávacích štúdiách nezostali niektoré nepublikované skladby.

Pomocou algoritmu umelej inteligencie sa podarilo vytvoriť skladby presne šité na mieru umelcom. Zjednodušene povedané –   algoritmus AI načúva izolovaným slučkám, rytmom, melódiám, notám, textom hudobníkov. ďalej napíše nové rytmy, melódie a texty z informácií, ktoré sa dozvedel z ich hudobných štýlov a následne zvukový inžinier to dal dokopy a vytvoril skladby Lost Tapes od the 27 Club.

 Pomocou softvéru „Magenta“ od spoločnosti Google bola hudba analyzovaná niektorými predstaviteľmi Klubu 27 pomocou až 30 súborov MIDI. Umelá neurónová sieť potom generovala texty, ktoré spievali rôzni hudobníci.

Nové piesne, ktoré vytvorila umelá inteligencia, si môžete vypočuť na Spotify.

Momentálne nájdete na Spotify štyri piesne „od“ Kurta Cobaina, Amy Winehouse, Jimiho Hendrixa a Jima Morrisona.

Výsledkom sú neuveriteľne autenticky znejúce hudobné diela:

  • „Pieseň od Nirvany“ s názvom „Drowned In The Sun“, 
  • „pieseň Jimiho Hendrixa“ ​​s názvom „You Gonna Kill Me“, 
  • „The Doors song“ s názvom „The Roads Are Alive“ 
  • „Amy Winehouse Song“ s názvom „Človeče, ja viem“. 

PODOBIZEŇ CELEBRÍT

Umelá inteligencia nebola použitá iba na piesne, ale aj na vytvorenie podobizne zosnulých interpretov.

Ako by dnes vyzerali uvidíte pomocou pretvorených fotografií.

Hidreley Diao pomocou umelej inteligencie upravuje fotografie známych osobností čím im chce vzdať hold a ukázať ako by vyzerali so zohľadnením aj ich životného štýlu. Medzi jeho najznámejšie diela patria snímky popového kráľa Michaela Jacksona, kráľa rock’n’rollu Elvisa Presleyho, no aj spomínaných hudobníkov Kurta Cobaina či Amy Winehouse.

Samozrejme priznáva , že AI nie je dokonalá a niektoré obrázky nie sú dokonalé, zatiaľčo ďalšie sú vernou kópiou celebrít aké boli a ako by vyzerali dnes. 

NAHRADÍ UMELÁ INTELIGENCIA SKUTOČNÝCH UMELCOV?

Tak toho sa nateraz nemusíte báť. Ide iba o zlomok ich tvorby, ktoré už tieto osobnosti nevytvoria. Je to samozrejme aj zdĺhavý a náročný proces.

Každé z týchto diel znamenalo týždne práce pre projektový personál, purpurového technika, hudobného producenta, zvukára a spevákov –  vytvoriť ich pomocou jednoduchého stlačenia tlačidla nefunguje.

Iniciátori tiež radi pripúšťajú: “Ani najinteligentnejší algoritmus nikdy nemohol nahradiť tvorivého génia.” A presne o to v tejto kampani ide.

Foto: Unsplash

You may also like